Electrical connector JILN JL15EDGRHDM-25410B01 designed for robust and secure industrial connections
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Current Rating : 8A
Number of Pins : 20P
Color : 黑色
Voltage Rating (Max) : 150V
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Pitch : 2.54mm
Connector Type : 板端/插座-闭口
Number of PINs Per Row : 10
Number of Rows : 2
Termination Style : 螺丝固定
Mounting Type : 弯针
Pin Structure : 2x10P
Description : 20 Position Board Side/Socket - Closed 2.54mm Pitch Right-Angle Pin
Mfr. Part # : JL15EDGRHDM-25410B01
Package : Through Hole,Right Angle,P=2.54mm